top of page
Szukaj

Szkodliwe składniki kosmetyków-na co uważać?

  • Julia
  • 13 gru 2015
  • 3 minut(y) czytania

Zanim przejdziecie dalej, ważny jest wstęp.. Wszystkie substancje stosowane w przemyśle kosmetycznym są stale poddawane rożnym badaniom, czasem jedne eliminują drugie, inne nie są jeszcze w 100% pewne, ponieważ toksykologia nadal się bardzo rozwija, są jednak pewne fakty niezmienne od lat. Pamiętajcie, żeby nie popadać w paranoję czy w strach przed stosowaniem każdego kosmetyku. To, co nie służy mi nie musi służyć i Wam, dlatego nie musicie się ze mną zgadzać, a w tym poście powstrzymam się od mojego osobistego zdania i posłuże się wiedzą zdobytą w szkole oraz różnych kosmetycznych ksiązek.

Producenci muszą podawać składniki w tzw. nomenklaturze INCI, warto wiedzieć, że im składnik wyżej w składzie tym jest go więcej. Składniki pochodzenia roślinnego są wypisywane po łacinie, a w języku angielskim jeśli są pochodzenia chemicznego. Dlatego przeciętny człowiek nie do końca zrozumie co tam w tym produkcie zostało'wciśniete'.Po zapachu parfum,fragrance, składniki są dodane w ilościach śladowych (mniej niż 0,5%), więc nie mają znaczenia pielęgnacyjnego.

PARAFINA

Jest otrzymywana w procesie destylacji ropy naftowej. Skutecznie wygładza nierówności skóry, nadaje jej gładkość i miękkość, niestety złudną. Pod trudną do usunięcia powłoką procesy skóry są zaburzone, w efekcie parafina powoduje więcej złego niż dobrego. Nie ma właściwości odżywczych czy nawilżających, a skóra po jej zastosowaniu może być bardziej wrażliwa na oddziaływanie promieni UV. Sama parafina nie jest alergenem.

INCI: Paraffin oil, Paraffinum liquidum, Synthetic wax, Paraffin, Isoparaffin.

Podobne działanie wykazują inne produkty ropopochodne: Mineral oil, Vaseline petrolatum, Ceresin, Cera microcristallina, Ozokerite, Isododecane, Isohexadecane, Isobutane, Isopropane.

LANOLINA

To substancja natłuszczająca pochodzenia zwierzęcego, uzyskiwana jest z łoju owiec, który pokrywa ich wełnę. Jest bardzo popularna w różnego rodzaju produktów kosmetycznych, polecana obok parafiny i wazeliny w kosmetykach dla skóry bardzo suchej jak i z atopowym zapaleniem skóry, a niestety często powoduje podrażnienia i alergie, które charakteryzują się wypryskami.

INCI: Lanolin

SILIKONY (oleje silikonowe)

Bezbarwne oleje i woski, które są namiętnie stosowane w produktach do włosów także tych z wyższych półek, znajdziemy je też w mazidłach i kosmetykach kolorowych takich jak podkład czy bazy. Wyrównują niedoskonałości, zmiękczają cerę czy włosy, tworzą film na skórze. Nie "naprawiają" włosów, a w przypadku cery mogą zapychać i prowadzić do zaskórników i wyprysków osoby szczególnie na nie wrażliwe. Silikony lotne lub te łatwo zmywalne są polecane w pielęgnacji włosów.

INCI: -methicone, -siloxane, -silanol, -silicone

SLS oraz SLES

Są to drażniące detergenty naruszające naturalny film hydrolipidowy skóry, mają silne właściwości podrażniające i uczulające, wysuszają skórę i włosy, Mogą powodować świąd i rumień, a także doprowadzić do AZS (atopowe zapalenie skóry).

INCI: Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate (więcej w postach)

[Posty o SLS: część pierwsza, druga i trzecia]

[SLS - filmik]

GLIKOLE

Czyli glikol polietylenowy PEG oraz glikol polipropylenowy PPG, są to ciesze stosowane w przemyśle kosmetycznym na szeroką skalę jako rozpuszczalniki, emulgatory i środki zwiększające lepkość. Obie substancje wpływają na uwrażliwienie skóry na zanieczyszczenia oraz substancje drażniące w innych kosmetykach, mogą powodować stany zapalne.

INCI: PEG-cyfra, PPG-cyfra, Sorbitan diisostearate, -eth np. Laureth-4

KONSERWANTY/ PARABENY

W kosmetykach naturalnych używane są wyłącznie substancje dopuszczalne przez ECOCERT oraz inne jednostki certyfikujące, są to: Potassium sorbate, Sodium benzoate oraz Dehydroacetic acid.

Niektóre z tych syntetycznych mogą powodować podrażnienia oraz alergie, pojawiają się tez spekulacje o ich kumulacji w tkankach, głownie sprawa dotyczy parabenów, które bardzo często uwrażliwiają skórę i ją uczulają, zwłaszcza w kontakcie z UV.

INCI: -paraben,

FORMALDEHYD

Jest to aldehyd mrówkowy, czyli substancja silnie drażniąca, trująca. W kosmetyce bywa wykorzystywany do odżywek do paznokci, znajdziemy go w niektórych lakierach do włosów, samoopalaczach lub jako konserwant innych produktów. Jest bardzo silnym alergenem kontaktowym, nawet nie wielkie dawki przy dłuższym stosowaniu mogą mieć bardzo poważne skutki.

INCI: Benzylhemiformal, 5-bromo-5-nitro-1,3-dioxane = Bronidox, Diazolidinyl urea, Imidazolidinyl urea, Quaternium-15, DMDM Hydantoin, Methenamine, Glutaral, Hexetidine, Iodopropynyl butylcarbamate

FILTRY CHEMICZNE

Są bardziej popularne od fizycznych, które pozostają widoczne na powierzchni skóry. Cechują się małym ciężarem cząsteczkowym dzięki czemu wnikają w naskórek i w nim absorbują promieniowanie UV. Niestety niektóre z nich cieszą się złą sławą - mogą powodować zmiany hormonalne.

INCI: Oxybenzone (Benzophenone-3/4, Oxinoxate (Octyl mathoxycinnamate), Homosalate, Octyl Salicylate, Avobenzone (Butyl methoxydibenzoylmethane), Octocrylene

SYNTETYCZNE ZAPACHY I BARWNIKI

Pod ich nazwami, zwłaszcza substancji zapachowym może się czaić kilkadziesiąt różnych substancji. Niestety bardzo często powodują podrażnienia, a jeszcze częściej alergie.

INCI: barwniki numery CI, zapachy Fragrance/Parfume/Aroma

Mam nadzięje ,ze chociąz w minimalnym stopniu przyblizyłam Wam 'tajemnice' kosmetyków.Myśle,ze od teraz każdy mój czytelnik będzie świadomy czego się wystrzegać a co przede wszystkim brac pod uwagę zanim kupimy dany komsetyk:)

Buziaki,Julia;)

 
 
 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
10 trików makijażowych -CERA

Hej dziewczyny:) Dziś przedstawię Wam triki makijazowe twarzy(cery). Na początek kilka słów o naszej cerze. Cera idealnie gładka...

 
 
 

Comments


pozostałe posty
archiwum
follow me
  • Instagram Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon

@All rights reserved.

MODA

bottom of page